STROJE LUDOWE

. Polska moda ludowa. Idzie o radość! | Artykuł | Culture.pl
 Z  KUFRA  PRABABCI wyciągamy różności 
1. Czemu dziś takich różnic praktycznie nie widać, a kiedyś były bardzo widoczne.
Co to jest strój ?
Strój- coś co stroi, ozdabia , to określenie, które w przypadku odzieży chłopskiej odnosi się wyłącznie do garderoby odświętnej, zakładanej do kościoła i na specjalne uroczystości związane z życiem rodziny lub wiejskiej społeczności. Najczęściej przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ubiory zaliczające się do tej kategorii były bardzo bogato zdobione, w związku z tym kosztowne lub pracochłonne. 
Dlaczego w strojach jest taka różnorodność ? 
Ludzie nie mieli dostępu do wszystkich surowców, z których można wykonać ubrania czy ozdoby. Korzystali z tego co mieli dostępne w swojej okolicy. Stroje regionalne noszona na ziemiach polskich miały cechy wspólne i indywidualne. Na tyle wyraźnie odróżniały się od miejskiego sposobu ubierania się, że mimo lokalnych odmienności nawet amatorzy, na podstawie pewnych wspólnych, ponadregionalnych cech bez trudu rozpoznają ubiory chłopskie jako stroje ludowe. Nawet jeśli nie potrafią przypisać stroju do konkretnego regionu czy grupy etnograficznej, mają ogólne wyobrażenie o stroju ludowym jako połączenie pewnych elementów takich jak: - białe, często haftowane koszule - kolorowe spódnice, - kwieciste chustki - sznury czerwonych korali . Ten bardzo uproszczony wizerunek polskich strojów ludowych utrwalił się dodatkowo za sprawą kostiumów scenicznych członków zespołów pieśni i tańca Mazowsze, czy Śląsk oraz członków różnego rodzaju grup folklorystycznych. Kiedy noszono taki strój ? Tradycyjny strój ludowy był praktycznie stosowany, w związku z tym musiał być użyteczny, bo był przede wszystkim ubiorem a nie kostiumem. Zaspokajał potrzebę, czy wręcz konieczność identyfikacji z grupą i podkreślał więź łączącą człowieka z lokalną społecznością, ale był również rodzajem autoprezentacji, sposobem zamanifestowania bogactwa, ekonomicznej niezależności , pozycji społecznej, dbałości o estetykę, pracowitości, dokładności, zręczności. Inaczej ubierano się zimą, inaczej latem. Dostosowywano strój do wieku, stanu cywilnego i pozycji społecznej, sytuacji obrzędowej – ślubu czy żałoby. 


Tradycyjne stroje polskie prezentują Pola i Lech. http://polalech.pl                                           lub https://youtu.be/o-XDJz3PnKI

Czy dziś widać różnice między osobami, które mieszkają w różnych częściach Polski?
TYLKO DLA SPOSTRZEGAWCZYCH... 
1.     Dopasuj nazwy strojów do ilustracji przedstawiających pacynki w strojach ludowych. Nazwy strojów:
- strój krakowski
- strój łowicki
- strój kaszubski
- strój kurpiowski
- strój kujawski
- strój podhalański

https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/509966766/e65138aa54463725c42c406000d4ed0c/stroje.png
.     Skansen – potoczne określenie muzeum na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie kultury ludowej danego regionu lub też ekspozycja obiektów zabytkowych (archeologicznych, budowlanych, etnograficznych).

10 Najpiękniejszych skansenów w Polsce

https://youtu.be/gGrGEDoaiTw    
Miłego, kolorowego dnia  życzy Jolanta Srebrzyńska

Komentarze